Sharp/NEC M380HL , küçük çerçevesine çok sayıda projektör sığdırır Işıklar açıkken sınıfta veya büyük konferans salonlarında bir ekranı aydınlatabilen bu ürün, lazer bileşenleri bakım gerektirmeyen ekonomik bir tasarımla birleştirir. M380HL'nin kalıcı olarak takılan lensindeki 1,6X yakınlaştırma optiği, çeşitli mesafelerden bir ekranı doldurmasına olanak tanırken, 3,800 lümen derecesi aslında ölçümümüzü olduğundan az gösteriyor.

Özellikler

Sharp/NEC'in NP-M380HL ürünü, güçlü bir lazer ışık motorunu geniş bir yakınlaştırma lensi ve çeşitli mekanik geliştirmelerle birleştirerek okullara, işletmelere ve ibadethanelere güvenilir bir projektör getiriyor. Aşırı ısınma endişesi olmadan herhangi bir açıda (dikey yönlendirme dahil) ayarlanabilen, sızdırmaz optikleri muhtemelen hiçbir zaman bakıma ihtiyaç duymayacak, ancak muhtemelen çok yönlü ve güvenilir olduğunu kanıtlayacaktır.

Mavi diyot lazere dayanan M380HL, sarı-yeşil fosfor çarkı, mavi dikroik ayna ve difüzör segmentli üç segmentli renk çarkı içinden geçen çok fazla ışık pompalar. Ortaya çıkan kırmızı, mavi ve yeşil ışınlar, 1920x1080 HD video sağlayan bir Dijital Işık İşleme (DLP) çipinden yansır. Sharp/NEC, diğer bazı modellerde kullanılan 0,48 inçlik görüntüleme hedefinden yüzde 26 daha büyük olan bu doğal çözünürlük için daha büyük 0,65 inç mikro ayna görüntüleme hedefini kullanır.

Bir sınıftan büyük bir konferans odasına veya küçük bir konferans salonuna veya kiliseye kadar her şeyi aydınlatabilen NP-M380HL, 3.800 ANSI lümenlik bir çıkışla derecelendirilmiştir. En güneşli günde gölgeleri, görüntülerin solmasına neden olmadan açık bırakmak fazlasıyla yeterli olmalı, ancak daha sonra daha fazlası.

2.159$'lık bilet (indirimlerden önce) bütçenizi aşarsa, Sharp/NEC NP-M430WLv kardeş modeli burada devreye girer. 1.730$'a WXGA çözünürlüğü yansıtır, ancak nominal çıktıyı 4.300 lümene çıkarır.

Uzun ömür, her iki projektör için de önemli bir satış noktasıdır. Normal projeksiyon modunda, lazer Sharp/NEC'e göre yaklaşık 74 watt güç kullanır ve 20.000 saatlik kullanım ömrü için derecelendirilmiştir. Tipik bir okul veya işletme için on yıl veya daha fazla tipik kullanım anlamına gelebilir. Yeterli değil? Projektörün düşük güçlü Eco modu kullanılarak aydınlatma bileşenlerinin beklenen ömrü yüzde 50 artarak 30.000 saate kadar uzatılabilir. Lazerin güç kullanımını 63 watt'a düşürdüğü için, parlaklıktan biraz fedakarlık edeceksiniz, ancak ECO, ortam ışığı kontrolünün olduğu ortamlarda uygun bir seçenek olabilir.

Sonuç olarak, projektörün öngörülebilir ömrü boyunca, sızdırmaz hafif motor sayesinde ne lambanın ne de toz filtresinin değiştirilmesine gerek kalmayacaktır. Bu, onu bu ürün sınıfındaki bir sete ve projektöre en yakın çıkış yapar.

M380HL'nin gücü sunum grafikleri, haritalar ve metinler yansıtıyor, ancak doğal görüntüler ve video akışlarıyla şaşırtıcı derecede iyi iş çıkarıyor. Projektörün yüksek dinamik aralığı (HDR) ve Hybrid Log Gamma (HLG) modları, canlı yüksek kontrastlı görüntülerle kodlanmış sinyallerin sınırlarını zorlar. Eski Rec'i kullanırken. 2020 renk gamı, ikincisi Rec'i kullanır. Farklı sonuçlar için 2100 gam, ancak her ikisi de projektörün maksimum parlaklığını azaltır. Bir film veya sanat tarihi dersini yönetmenin yanı sıra bir video eğitim oturumu göstermek için yeterlidir. Ayrıca, M380HL 3D'ye hazırdır; tek ihtiyacınız olan uyumlu DLP-Link gözlükleri.

NP-M380HL'nin optikleri, farklı odalara uyacak şekilde lens değiştirme özelliğinden yoksun olsa da, çeşitli konumlara uyacak kadar esnektir. 1,6X yakınlaştırması 1,4-2,24:1 atış oranına sahiptir ve 50 fit uzaklığa kadar 25 fit diyagonal görüntüler oluşturabilir; 87 inç uzaklıktan altı fitlik bir görüntü verdi. Daha kesin projeksiyon verileri için, ProjectorCentral'ın Sharp/NEC M380JL atış mesafesi hesaplayıcısına bakın.

Bu bütçe projektör sınıfı için, 1.6X lens üzerindeki tüm yakınlaştırma, kaydırma ve odak ayarlarının lens halkası ve projektör üzerindeki kontroller aracılığıyla manuel olarak yapılması şaşırtıcı değildir. Projektör, projektörün bir arabada yaşaması ve sık sık odadan odaya taşınması gibi kalıcı olmayan kurulumlar için yardımcı olabilecek bir lens kapağı ile birlikte gelir.

NP-M380HL'nin lens kaydırma mekanizması, görüntüyü yüzde 15 yukarı veya aşağı hareket ettirmek için bir parmak tekerleği kullanır. Hareketi düzgün ve doğrudur, ancak mekanizma yerine kilitlenemez ve yatay görüntü kaydırma mevcut değildir. Yatay ve dikey trapezoid düzeltme, 30 dereceye kadar açıları işleyebilir.

Sistemin soğutma havası sağdan girer, lazer aydınlatma motorunun ve optiklerin üzerinden geçer ve soldan çıkar, M380HL'nin arkasında ise bağlantıları vardır. Eski ve yeninin bir karışımı olarak, her ikisi de HDCP 2.2 ile 1.4 sürümü olan iki adet 4K uyumlu HDMI bağlantı noktası sağlar; biri 60 Hz'e kadar, diğeri 30 Hz'e kadar UHD sinyallerini (3840x2160) kabul edebilir. Bir VGA bağlantı noktası ve bir kompozit video girişi vardır, bu projektörü eski bir DVD oynatıcı veya VCR gibi eski kaynak bileşenlerinin bulunduğu ortamlarda esnek bir seçim haline getirir.

Servis için bir USB bağlantı noktasına ve bir aksesuara güç sağlamak için başka bir USB bağlantı noktasına ek olarak, projektörde ses girişi ve çıkışı için 3,5 milimetrelik jaklar bulunur. Yerleşik 10 watt'lık hoparlör, orta büyüklükteki bir sınıfa kadar yeterli olmalıdır, ancak daha büyük odalar muhtemelen ayrı bir ses sistemine ihtiyaç duyacaktır. Son olarak, uzaktan kumanda işlemi için bir RS-232 seri bağlantı noktası vardır, ancak bu projektörde hem kablolu ağ bağlantısı hem de Wi-Fi bağlantısı yoktur ve hiçbiri bir donanım kilidi veya başka bir cihaz aracılığıyla eklenemez.

Sharp/NEC, uzaktan kumanda için üstte ve önde kızılötesi alım pencereleri içerir. Macun rengi uzaktan kumanda ele iyi oturuyor, bir çift AAA pil kullanıyor ve 30 fit menzile sahip. Kaynak, resim modunun değiştirilmesi ve Menünün açılması için beklenen butonlara sahiptir. Bir noktayı belirtmek için eylemi durdurmak isteyenler için, AV-Sessiz ve görüntü Dondur düğmeleri var. Ancak bu uzaktan kumanda açıkça diğer modellere de geneldir, bu nedenle M380HL için birçok düğmenin hiçbir şey yapmadığını göreceksiniz.

Uzaktan kumandayı yanlış yere koyarsanız, projektörü açmak, Menü içinde gezinmek ve kilit taşı ayarlarını yapmak için kullanılabilen temel bir kontrol paneli ile güçlendirilir. Yakınlarda projektörün güç durumunu, aydınlatma elemanının etkin olup olmadığını veya projektörün aşırı ısındığını bildiren LED'ler bulunur.

Sharp/NEC, NP-M380HL'nin yanında, değiştirmeler için ertesi gün değişim ile beş yıl garantilidir.

Kurmak

9,8 pound ağırlığındaki NP-M380HL, gerektiğinde odadan odaya taşınabilecek kadar hafiftir ve şirket, 13,3 x 4,7 x 10,4 inç (WHD) projektör için 39 dolarlık yastıklı bir taşıma çantası satmaktadır. bir sınıfa, konferans salonuna veya küçük bir oditoryuma kalıcı olarak kurulur.

vAltında, NP-M380HL'nin bir masaya veya köşeye kurulması için üç adet ayarlanabilir ayağı vardır. Ayrıca, eşkenar üçgen şeklinde düzenlenmiş ve montajı basitleştiren üç dişli bağlantı noktası vardır. Genel montaj donanımı kullandım ancak Sharp/NEC'in 109 dolarlık NP01UCM montajı projektörü kurmanın esnek bir yolu. Herhangi bir kurulumda, soğutma için çevresinde en az bir fit boşluk olduğundan emin olun. Ayrıca, dikey yönlendirme de dahil olmak üzere herhangi bir açıda ayarlanabilmesine rağmen erime riski olmadan projektör üst üste konulamaz; projektörler arasında yaklaşık 4 inç boşluk gerekir.

M380HL'nin dikey lens kaydırma özelliği, resmi olması gereken yere getirmeye yardımcı olabilir ve yatay ve dikey trapezoid düzeltmesi bir yamuğu mükemmel bir dikdörtgene dönüştürebilir. Daha kolay bir teknik, görüntünün köşelerini ekrana tam oturana kadar çekmek için Sharp/NEC'in Dört Köşe teknolojisini kullanmaktır. 15 derecelik dikey kilit taşında projektör parlaklığının yüzde 16'sını kaybetti.

Son olarak, M380HL'de beyaz, yeşil ve macenta ızgaralardan tam alan beyaz görüntüye kadar değişen dört test modeli bulunur. Projektörün hızlı bir şekilde kurulmasında çok yardımcı oldular.

Verim

M380HL, nicel testler için laboratuvar tezgahında taşınması ve kurulması kolaydı. Açtıktan sonra görüntüsünün görünmesi 30,3 saniye uzun sürdü, ancak kapattıktan sonra fanını 1,8 saniye kapattı.

Neyse ki, projektörü açıp kapatmak için standart bir ışık anahtarına bağlanabilir, bu da onu ortak alanlarda (sınıflar ve konferans odaları gibi) kullanım için iyi bir seçim haline getirir. Ayrıca, HDMI bağlantı noktalarından birinde canlı video sinyali algıladığında bekleme modundan yansıtmaya geçer veya girişlerden herhangi birinde sinyal algılanmadığında bir süre sonra otomatik olarak kapanacak şekilde ayarlanabilir.

M380HL, her biri farklı kullanım senaryoları için ayarlanmış sekiz resim moduna sahip çok yönlü bir performans cihazıdır. Sunum ve Parlak modları maksimum ışık miktarını ortaya koyar ancak Web sitelerini, bilgi grafiklerini ve tablo materyallerini görüntülemeyi amaçlar. Bu arada HDR Sim ve HLG Sim ayarları daha iyi renk dengesi, iyi kontrast ve daha doğal ten tonları sağlar. Sinema ayarı görüntüyü ısıtır ve Oyun modu hızlı hareket içindir, sRGB modu ise parlaklığı renk dengesiyle dengelemeye çalışır, ancak donuk görünür. NP-M380HL'nin tıbbi taramaları yansıtmak için Dicom Sim moduna ek olarak, projektörü malzemeye ve odaya uydurmak için çeşitli parametreleri ayarlamama izin veren kullanıcı tanımlı bir ayarı vardır. Gama ve renk sıcaklığını değiştirmeye ek olarak, bireysel renk ayarlarını da değiştirdim.

Ben bir ekran kullanmanızı önersem de, NP-M380HL, projeksiyon parametrelerini boyalı bir duvarın rengine uyacak şekilde değiştirebilir. Altı farklı renk için ayarları vardır ancak bir kara tahta seçeneği yoktur.

Projektörün Parlak modunu kullanan NP-M380HL, 3,800 lümen spesifikasyonunun yaklaşık yüzde 9 üzerinde 4.170 ANSI lümen yayar. Bu büyüklükteki bir projektör için çok fazla ışık. Her türlü bilgi grafiğini, web sitesini ve elektronik tablo materyalini göstermenin harika bir yoluydu, ancak her şeye mavi bir renk verdi.

Sunum modu, pembe tonlarla işleri ısıttı, ancak yine de fotoğraflar ve tablolar gibi natüralist görüntüler için ikinci en iyisiydi. Ekrana ölçülen 3.108 lümen koydu. Parlaklık ve renk dengesi arasındaki en iyi uzlaşma, genel parlaklık pahasına olmasına rağmen HDR Sim (2.766 lümen) ve HLG Sim (2.712 lümen) modlarıyla geldi. Bu arada, sRGB modu 1,652 lümende donuk görünüyordu. Üçünden HLG modu, canlı bir görüntü yansıtma konusunda avantaja sahipti. Sinema modu 2.731 lümen ile zirveye ulaşırken Oyun modu 3.065 lümen ve Dicom Sim 3.154 lümen verdi.

Genel olarak, ekranın alt ortasında mütevazı bir sıcak nokta olmasına rağmen görüntü keskindi. M380HL, bu tür projektörler için standart dışı olmayan yüzde 78'lik bir parlaklık tekdüzeliği ölçmüştü.

M380HL'nin Eco modu, parlaklığı yüzde 11 düşmesine rağmen güç kullanımını yaklaşık yüzde sekiz azaltır. İstediğiniz zaman M380HL'nin parlaklık güç ayarını tam olarak doğru olması için yüzde birlik artışlarla ayarlayabilirsiniz.

Parlak modu kullanan M380HL, ekonomik bir 171.1 watt güç tüketti. Yılda 200 gün boyunca günde sekiz saat kullanılıyorsa, kilovat saat elektrik başına ulusal ortalama 14 sent öderseniz, çalışması yaklaşık 58 dolara mal olur. Bu durumda, tüm masraf bu çünkü M380HL'nin kullanım ömrü boyunca yeni bir lambaya veya filtreye ihtiyacı olmaması gerekir.

Ayrıca, M380HL, kullanımdayken yalnızca 90 derece Fahrenheit'lik bir zirveye ulaşan havalı bir müşteridir. 39.8 dBA arka plan gürültü seviyesi kaydeden bir odada, M380HL'nin fanı egzozundan 36 inçte 43.4 dBA gürültü çıkardı. Eco modunda 42.1dBA'ya düştü. Sharp/NEC, ses geçirmez bir odada endüstri standardı, çok noktalı ölçümü kullanarak projektörü 34dB olarak derecelendirir; gündelik gerçek dünya ölçümlerimiz her zaman daha yüksektir.

Çözüm

Sharp/NEC NP-M380HL, ara sıra kasasının tozunu almak dışında herhangi bir bakım gerektirmeyen bir cihaz istiyorsanız, sınıf veya iş projektörü için mükemmel bir seçimdir. Lazer aydınlatma motoru ve filtresiz tasarımı, onu ofisinizdeki, okuldaki veya ibadethanenizdeki diğer teknolojilerin çoğundan daha uzun ömürlü olabilecek bir kur ve unut cihazı haline getirir. Bazı rakip modellerden biraz daha pahalıya mal olsa ve LAN veya kablosuz ağ olmadan gelirken, yüksek parlaklık, basitlik ve kullanım kolaylığı ve düşük sahip olma maliyetinin olduğu temel bir iş gücü gerektiren ortamlarda iyi hizmet etmelidir. sürüş faktörleri.

ölçümler

Parlaklık. M380HL test örneğimiz, Bright modunda ekrana 4.170 ANSI lümen ışık koymak için ölçümlerimizde 3.800 ANSI lümen spesifikasyonunun ötesine geçti. Çoğu projektörün en parlak modunda olduğu gibi, Bright en iyi renk dengesine sahip değildi, ancak derecelendirmesinin yüzde 9 üzerinde çıktı. Eco ayarının kullanılması, parlaklığı hala etkileyici bir 3,631 lümene düşürdü.

Sharp/NEC NP-M380HL ANSI Lümen

MODNORMALEKO
Sunum3.1082.800
Parlak4.1703.631
HDR Sim2.7662.653
HLG Sim2.7122.667
Sinema2.7312.961
oyun3.0652.667
sRGB1.6521.568
çift ​​kişilik sim3.1542.814

Zoom Lens Işık Kaybı (en genişten maksimum zoom'a): %29,8

Parlaklık Tekdüzeliği: %78

Fan Gürültüsü. Bir sınıf, konferans salonu, konferans salonu veya küçük bir kilise için yeterince sessiz olan M380HL'nin fanı, egzoz deliğinden 36 inç uzakta ölçülen 43,3 dBA'da en yüksek çıkışa ulaştı. Ölçüldüğü odanın arka plan gürültü seviyesi 39,8 dBA idi. Çıktıyı projektörün Eco moduyla düşürmek, gürültüyü 42,2 dBA'ya düşürdü. Buna karşılık, Sharp/NEC mühendisleri, ses geçirmez bir odada alınan endüstri standardı çok noktalı ortalamayı kullanarak projektörü Normal yüksek çıkış modunda 34 dB ve Eco modunda 31 dB gürültü çıkışına sahip olarak değerlendirir.

Giriş Gecikmesi M380HL, 1080p/60 sinyalleriyle 49,5 milisaniyelik ölçülen bir giriş gecikmesine sahipti.

  • HDCP 2.2 (x2) ile HDMI Sürüm 1.4
  • Bilgisayar RGB'si (15-pin D-Sub)
  • Bileşik video (RCA)
  • RS-232C Seri Bağlantı Noktası
  • USB (Tip A, 5 volt)
  • USB (B Tipi, servis için)
  • Ses girişi (3,5 mm)
  • Ses çıkışı (3,5 mm)